Krajoznawcze Spotkania Rodzinne - Spotkanie XIV. Krajoznawcze Spotkania Rodzinne - Spotkanie XIV

Spotkanie XIV - Kostrzyn

 

W piątkowe popołudnie przybyliśmy na zaproszenie Stefana na zachód Polski, do Kostrzyna nad Odrą – miasta twierdzy, nazwanego też Pompejami. Miasto związane jest z burzliwą historią nadodrzańskiego pogranicza. Tereny te, to ścieranie się słowiańskiego i germańskiego żywiołu. Ponad 700-letnia historia miasta, to przede wszystkim Twierdza i Stare Miasto. II Wojna Światowa spowodowała, że miasto zniszczono w 99%. Po 1945 roku na 50 lat miasto wyizolowano z powodu obecności wojsk sowieckich, a życie wróciło tylko na Nowe Miasto bardzo związane z obecnością wojsk. Obecnie nie ma już obcych jednostek, a wolnorynkowe zasady mocno są odczuwalne. Mimo tego, „mądrzy ludzie” – pasjonaci zauważyli nietuzinkowe walory historyczne, kulturowe i przyrodnicze tego regionu.

 

Wieczorny spacer po odzyskanych od wojska terenach, obok nowego osiedla mieszkaniowego /w budynkach dawnych koszar/, na cmentarz komunalny i dalej, przez tereny rekreacyjne miasta, pozwoliły zadumać się nad burzliwą historią tego miasta. A była ona bardzo różnorodna. Miasto było twierdzą, jednym z największych węzłów kolejowych, skrzyżowaniem dróg handlowych na Warcie i Odrze. Pięknie zachodzące słońce było dobrą prognozą na wieczorne spotkanie z naszą piosenką turystyczną, żeglarską, patriotyczną, biesiadną i romantyczną, oczywiście w naszym wykonaniu „a cappella z gitarą” Sławka.

 

W piękny sobotni poranek wyruszyliśmy do Witnicy, aby zwiedzić Park Drogowskazów oraz odwiedzić prywatne Muzeum Chwały Oręża Polskiego, gdzie gospodarz płk. Chmielewski opowiedział historię powstania muzeum, także wielu eksponatów oraz podzielił się z nami własnymi wspomnieniami. Najmłodsi uczestnicy Spotkania mieli żywą lekcję historii, a może nie tylko oni. Po krótkim odpoczynku przy kawie i lodach, pojechaliśmy do Dąbroszyna, aby zwiedzić majątek rodziny von Schoening. Zobaczyliśmy odrestaurowywany pałac, park przypałacowy z 450-cm miłorzębem japońskim i rzeźbami oraz kościół i kryptę. Naładowani pozytywną energią wyruszyliśmy w kierunku najmłodszego, dwudziestego trzeciego Parku Narodowego „Ujście Warty”. Przepiękna wiosenna pogoda, słońce i odgłosy przyrody /rechot żab, krzyk gęsi, śpiew ptaków/ i niezapomniane wrażenia wizualne spowodowały, że kilkukilometrowy marsz w kierunku przepompowni Warniki i dalej do Kostrzyna, minął bardzo szybko i przyjemnie.

 

Na wieczorne spotkanie Stefan zaprosił znakomitego znawcę historii tej ziemi, autora przewodników historycznych i turystycznych – P. Józefa Piątkowskiego, który przy pomocy multimedialnego sprzętu, z ogromną pasją opowiedział o historii Kostrzyna. Oczywiście wieczór zakończył się późną porą – biesiadnie.

 

Niedziela 1 maja 2011 roku była dniem wyjątkowym, nie tylko z powodu pięknej pogody i szczególnej atrakcji turystycznej jaką było zwiedzanie kostrzyńskich Pompejów. Każdy z nas czuł podniosły nastrój, zupełnie podświadomie, w swoim sercu. To przecież w tym dniu, Św. Józefa Robotnika, w dalekim Rzymie wyniesiony został na ołtarze bł. Jan Paweł II – papież, największy z pośród turystów; ten, który nakazał nam „pilnujcie mi tych szlaków”, po których sami dzisiaj niestrudzenie wędrujemy. Spacerkiem udaliśmy się na Stare Miasto, gdzie naszym przewodnikiem był P. Ryszard Skałba, dyrektor Muzeum Twierdzy Kostrzyn. Jak wielki trud włożyli pasjonaci miasta w odgruzowanie tego terenu można było zobaczyć na udrożnionych dawnych ulicach, odremontowanych bramach twierdzy, spenetrowanych podziemiach, wszystko zgodnie z historią, poszanowaniem przyrody i potrzebami ludzi. Życzymy im sukcesów i wytrwałości w odtwarzaniu i tworzeniu historii swojej małej Ojczyzny.

 

Popołudnie było czasem pożegnań i wyjazdów do domów. Niebiosom dziękujemy za wspaniałą pogodę, Stefanowi zaś wielki gromkie brawa za organizację wspaniałego Spotkania.

 

Do zobaczenia !!!

Wg wpisu do kroniki Eli i Andrzeja Wcisłków

 

Taki mieliśmy program Spotkania:

Krajoznawcze Spotkania Rodzinne - Program Spotkania XIV

Zobacz zdjęcia ze Spotkania – Kostrzyn - część 1

 

Zobacz zdjęcia ze Spotkania – Stare miasto i Twierdza Kostrzyn - część 2

 

Zobacz zdjęcia ze Spotkania – Witnica – Park drogowskazów - część 3

 

Zobacz zdjęcia ze Spotkania – Witnica – Prywatne Muzeum Chwały Oręża Polskiego - część 4

 

Zobacz zdjęcia ze Spotkania – Dąbroszyn - część 5

 

Zobacz zdjęcia ze Spotkania – Park Narodowy Ujście Warty - część 6