Krajoznawcze Spotkania Rodzinne - Zaproszenie Krajoznawcze Spotkania Rodzinne - Zaproszenie


SERDECZNIE ZAPRASZAMY

na 6. LETNIE KRAJOZNAWCZE SPOTKANIE RODZINNE

„Bogda i Mietek zapraszają w Góry Opawskie”

które odbędzie się w dniach 13-16 sierpnia 2021 r.

 

Zakwaterowanie:

Jarnołtówek, OW MAX, Jarnołtówek 32 b, tel. 77 439-76-94, 609-464-130, e-mail: noclegi@maxjar.pl

 

Program spotkania:


 

13.08.2021 r. (piątek)

 • 15.15 zbiórka w NYSIE na dworcu PKP,
 • 15.30 - 18.30 zwiedzanie miasta, jednego z większych miast województwa opolskiego. Leży w dolinie Nysy Kłodzkiej u stóp Sudetów Wschodnich. Bardzo urokliwe i pełne zabytków, jedno z najpiękniejszych miast na Śląsku Opolskim, posiada bogatą historię, tradycję i kulturę z licznymi pamiątkami z czasów swojej świetności, kiedy to nazywane było „Śląskim Rzymem”. Nazwa wzięła swój początek od czasów, gdy w Nysie mieli swoją siedzibę biskupi wrocławscy. Prawie przez 500 lat była stolicą biskupiego Księstwa Nyskiego. Miasto przechodziło kilkakrotnie wojny, oblężenia oraz splądrowania, straszliwe zarazy, a także okres fanatyzmu religijnego. Świadectwem przeszłości są liczne miejsca opowiadające o jego bogatej historii,
 • ok. 19.30 przejazd do Jarnołtówka i zakwaterowanie w OW Max,
 • 20.30 wieczorne spotkanie :)

 

14.08.2021 r. (sobota)

 • 09.00 wyruszamy na pieszą wędrówkę:
  Góry Opawskie są najdalej na wschód wysuniętym niewielkim pasmem polskich Sudetów i jedynym na terenie województwa opolskiego. Jest to jedno z mniejszych sudeckich pasm górskich, na dodatek przedzielone granicą państwową. Po czeskiej stronie nazywane jest Zlatohorską vrchoviną od miasta Zlaté Hory. Obszar polskiej części Gór Opawskich to zaledwie nieco ponad 30 kilometrów kwadratowych, ale na tej niewielkiej powierzchni znajduje się sporo ciekawych zabytków oraz uroczych miejsc, godnych polecenia zarówno miłośnikom natury i pięknych krajobrazów, jak i amatorom dzieł stworzonych ludzką ręką. Naszym dzisiejszym celem jest Park Krajobrazowy Gór Opawskich utworzony w 2012 r., a w szczególności rezerwat Olszak 453 m powołany w tym samym roku, objęty w całości ochroną ścisłą. Celem ochrony przyrody w rezerwacie jest zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych dobrze wykształconych zbiorowisk leśnych: kwaśnej dąbrowy oraz jaworzyn i lasów klonowo-lipowych na stokach. Będziemy spacerować Lasami Królewskiego Miasta Prudnika.

 

15.08.2021 r. (niedziela)

 • 10.00 dzisiaj zdobywamy Biskupią Kopę:
  Biskupia Kopa (890 m) to najwyższe wzniesienie województwa opolskiego oraz polskiej części Gór Opawskich leżących w Sudetach Wschodnich. Od wieków była górą graniczną – od 1229 r. rozdzielała biskupstwa wrocławskie i ołomunieckie, po wojnach śląskich tereny były pod panowaniem Habsburgów i Hohenzollernów, następnie Czechosłowacji i Niemiec, a obecnie przez szczyt przebiega granica polsko-czeska. Należy ona do Korony Gór Polski, a na jej popularność wpływa zabytkowa wieża widokowa stojąca na szczycie, ulokowane niżej schronisko oraz panoramy, które można zobaczyć z wieży, także miejscami ze szlaku.

 

16.08.2021 r. (poniedziałek)

 • 09.00 zwiedzamy Głuchołazy:
  Głuchołazy - jak doszło do tego, że dawna Kozia Szyja od prawie 75 lat zwie się Głuchołazami? Wszystkie tropy prowadzą za naszą, a wcześniej pruską południową granicę. Czeska nazwa Hlucholazy pojawiła się pod koniec XIX wieku na mapach austriackich, a po 1918 roku również czeskich, czy raczej czesko-słowackich. Wywodzi się od złośliwego określenia “hluché lázně”, czyli pustego uzdrowiska. Pomysł na takie oznaczenie na mapach miejscowości Ziegenhals (Kozia Szyja) mógł się wziąć z nieczystych zagrań uzdrowiskowych „marketingowców”. Pobliski Jesionik wyrósł bowiem na główny ośrodek wodolecznictwa, ale Bad Ziegenhals kroczył za nim krok w krok nie ustępując ani urodą, ani poziomem zabiegów. No ale, kto by chciał jeździć do pustych łaźni… Niestety, czeskie proroctwo sprawdziło się po II wojnie światowej. Miasto straciło status uzdrowiska, a domy uzdrowiskowe albo obróciły się w ruinę, albo zmieniły swoje przeznaczenie.
  A jak Głuchołazy wyglądają dzisiaj – zobaczymy.
 • 13.00 zakończenie Spotkania i pożegnanie, ale tylko do kolejnego... :)

 

Warunki uczestnictwa:

Uwaga !!!

 • Ze względu na wysoką cenę noclegu, posiłków nie zamawiałam. Każdy z Was będzie mógł na miejscu, bądź w terenie, na koszt własny zakupić posiłek.

 • Proszę przy zgłaszaniu się na Spotkanie podać ewentualne zapotrzebowanie na śniadanie – 30 zł, bądź obiadokolację – 35 zł, tak bym mogła je wcześniej zamówić.

 • Opłata całkowita – 430 zł

 • Wpłata zaliczki w kwocie 50 zł do dnia 08.08.2021 r. na konto – 21 1020 5095 0000 5402 0185 5287 / Bogda Janus,
  58-310 Szczawno-Zdrój, ul. Potockiego 5/3.
 • Dopłata po przyjeździe na Krajoznawcze Spotkanie Rodzinne.
 • Istnieje możliwość wcześniejszego przyjazdu lub przedłużenia pobytu – indywidualny kontakt z miejscem zakwaterowania.
 • Osoby chętne do nieodpłatnego korzystania z basenu w OW Max, proszone są o zabranie na Spotkanie odpowiednich strojów.
 • Prosimy o zabranie śpiewników i koniecznie uśmiechniętej Buźki :) !
 • Uczestnicy spotkania ubezpieczają się we własnym zakresie.
 • W razie rezygnacji z uczestnictwa w Spotkaniu prosimy o wcześniejsze powiadomienie organizatorów.
 • Spotkanie jest planową imprezą realizowaną po kosztach własnych i opłacaną indywidualnie przez zgłaszającego się do jego udziału.

Impreza odbędzie się z zachowaniem reżimu sanitarnego i dystansu społecznego.


Z turystycznym pozdrowieniem:

Bogda Janus - tel. 606-174-221, 74/840-12-33

Wiesiu Bratkowski - tel. 518-583-528
Nasze plany na 2021 rok

 • - październik - Szczytno?

Oczywiście realizacja naszych planów uzależniona jest od sytuacji epidemiologicznej w kraju i związanych z tym obostrzeń.


Z turystycznym pozdrowieniem i życzeniami wytrwania w dobrym zdrowiu

Bogda Janus - tel. 606-174-221, 74/840-12-33

e-mail: botek50@onet.eu