Spotkanie 48 - Krajoznawcze Spotkania Rodzinne Krajoznawcze Spotkania Rodzinne - Spotkanie 48

Spotkanie 48. Sulejówek

 

48. KSR - Sulejówek

na 48. KRAJOZNAWCZE SPOTKANIE RODZINNE
„Zosia i Jacek zaprasili do Sulejówka”

 

Taki mieliśmy program Spotkania:

 

 

Zakwaterowanie:

Sulejówek, Hotel na Poddaszu, Piłsudskiego 75, tel. 609 123 603, e-mail waldek62@interia.pl

 

18.06.2021 r. (piątek)

 • od 14.00 kwaterowaliśmy się w hotelu,
 • 14.45 wyruszyliśmy do udostępnionego w 2020 roku Muzeum Józefa Piłsudskiego. Jest to muzeum biograficzne współprowadzone przez Fundację Rodziny Józefa Piłsudskiego i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wraz z sąsiadującymi obiektami tworzy kompleks położony na terenie Enklawy Historycznej Miasta Sulejówek, związanej również z innymi politykami II Rzeczypospolitej. Po Muzeum oprowadzi nas przewodnik, przybliżając nam dzieje tej niezwykłej Postaci.
 • 18.30 gościnne ognisko u Zosi i Jacka, przy którym na nowo nacieszyliśmy się sobą, by potem, już na kwaterze śpiewać i gawędzić…

 

19.06.2021 r. (sobota)

 • 08.00 - 18.00 wycieczka autokarowa:
  • Liw - wieś, znana jako ośrodek krajoznawczy i letniskowy. Dawne miasto, lokowane przed 1421 rokiem, pełniące tą funkcję do 1869 roku. Odbywały się tu obrady sejmików ziemskich ziemi liwskiej od XVI wieku do pierwszej połowy XVIII wieku. Liw Stary i Liw Nowy były miastami królewskimi Korony Królestwa Polskiego, a w czasach Rzeczypospolitej Obojga Narodów w Liwie mieściła się kasa szafarzy podatków dla Mazowsza. Liw leży nad rzeką Liwiec, która stanowi granicę dwóch historycznych dzielnic Podlasia i Mazowsza.

  • Wegrów - nazywany przez wielu Perłą Baroku, słynie przede wszystkim z pięknych i cennych barokowych kościołów i klasztorów, które budowali i ozdabiali najwybitniejsi artyści epoki baroku w Europie. Również odnowiony i przebudowany rynek stanowi obecnie wspaniałą wizytówkę miasta. Plac zyskał miano Rynku Mariackiego, a niesamowitych doznań wizualnych dostarcza dodatkowo postawiona tam przepiękna fontanna. Uwagę przykuwa stojący w rogu północnej pierzei Dom Gdański, efektowny barokowy zabytek pochodzący z XVIII wieku. Postawili go tutaj kupcy gdańscy dla rozmów handlowych prowadzonych z miejscowymi kupcami.

  • Jeruzal - to wioska położona na pograniczu Mazowsza i Podlasia, ale kiedyś było tu miasteczko. Dowodem średniowiecznej przeszłości miejskiej jest prostokątny rynek usytuowany na przecięciu głównych dróg. Wokół niego ulokowane są punkty świetnie znane telewidzom: przystanek PKS-u, na którym w pierwszym odcinku „Rancza” wyemitowanym wiosną 2006 r. wysiadła Lucy Wilska, drewniany kościół parafialny i plebania, sklep U Krysi i najsłynniejsza ławeczka w Polsce. Opowieść o Wilkowyjach i mieszkańcach tej niezwykłej miejscowości zakończyła się w 2016 r., również na rynku, toastem wzniesionym miejscowym specjałem, czyli winem Mamrot.
   I my też zatrzymamy się w tym miejscu :)

  • Mińsk Mazowiecki - to jedno z najstarszych miast wschodniego Mazowsza; rok 2021 jest rokiem podniosłego wydarzenia dla mieszkańców tego miasta. Obchodzi ono 600-lecie nadania praw miejskich. Motywem przewodnim 600-lecia są RELACJE. W swej bogatej historii miasto było świadkiem potopu szwedzkiego, powstania styczniowego i listopadowego, także wojny polsko-bolszewickiej. Nazwa miasta pochodzi od rzeki Mieni, której nazwa jest z kolei związana ze słowem „mienić”. Na terenie miasta znajduje się 13 pomników przyrody (głównie dęby), zaś tuż za miastem, niedaleko dworca kolejowego jeden z najstarszych okazów sosny w Polsce.
   Oczywiście nie ominie nas spacer po zielonych zakątkach Mazowsza :)
 • 20.00 gawędziliśmy, śpiewaliśmy i snuliśmy plany na przyszłość.

 

20.06.2021 r. (niedziela)

 • 10.00 spacer po urokliwym Sulejówku. Bliskość stolicy i związki z XX-wieczną historią Polski czynią to miejsce interesującym. Na historycznym szlaku znajduje się wybudowany w 1911 r. dworek „Siedziba”. Od 1920 r. należał do Jędrzeja i Zofii Moraczewskich. Mieszkali w nim do czasu zajęcia przez Niemców w czasie II wojny światowej. W latach 1918-1919 Jędrzej Moraczewski był premierem Tymczasowego Rządu Ludowego.
 • 13.00 zakończenie Spotkania i pożegnanie, ale tylko do kolejnego...

Zdjęcia w przygotowaniu.