Krajoznawcze Spotkania Rodzinne - Spotkanie XI. Krajoznawcze Spotkania Rodzinne - Spotkanie XI

Spotkanie XI - Tarnowskie Góry

 

Latem Roku Pańskiego 2010 krajoznawcze trakty wiodły nas na Śląsk. Tęgie chopy – Ali i Franek, co to życie swe związali z koleją żelazną, a nie węglem, wystosowali zaproszenia do godnych mości krajoznawców na Czarny Śląsk, choć Tarnowskie Góry na srebrze stoją, a nie na czarnym złocie. Wedle tradycji, z różnych stron naszej krainy zjechali czcigodni uczestnicy Spotkań Rodzinnych – tak wspomina w kronice Spotkań, jedna z uczestniczek – Ewa Polańska.

I dalej - przyjaciele ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej zadbali o zabytkowy dach nad głową w Domu Wycieczkowym mieszczącym się w obiekcie z 1598 r., niedaleko Rynku oraz o strawę dla ciała w starym, sklepionym kolebkowo wnętrzu winiarni – U Sedlaczka. Kiedyś było tu starostwo, a teraz jest winiarnia i Muzeum. O strawę dla duszy zadbali tarnogórscy przewodnicy działający w PTTK.

Podczas spaceru po mieście zobaczyliśmy neorenesansowy ratusz, zbudowany w 1896-98 r., kościół parafialny p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła wybudowany w 1531 r, który po wielu przeróbkach i rozbudowach dziś ma postać neoromańską, kościół ewangelicko-ausgburski z 1780 r., z charakterystycznymi emporami we wnętrzu, Dom Gwarków, starą gospodę U Wrochema, a także samorodek srebra wmurowany w ścianę domu.

Wieczór jak zwykle w naszej rodzinie był artystyczny. Ewa pokazała wystawę fotografii przyrodniczej, pt.”Obrazy światłem malowane”, na których pokazała piękno wypatrzone podczas wędrówek po kraju. Miłośnicy Ziemi Tarnogórskiej snuli opowieści o historii miasta i okolicach. Cała ferajna przeplatała to zgodnym śpiewem do późnej nocy.
Następnego dnia rano napotkane osoby ze zdziwieniem pytały: "To wy tak pięknie śpiewaliście wieczorem, aż wasze głosy niosły się po Starówce?”

 

Sobota, to dzień wędrówek. Ciekawych miejsc w okolicy sporo, a odległości zmusiły nas do skorzystania z autokaru. Sprawnie dotarliśmy do Gliwic, Świerklańca i Piekar. Przed gliwicką radiostacją wszyscy zadzierali głowy, by dobrze zobaczyć najwyższą drewnianą konstrukcję w Europie. Potem zajrzeliśmy do zabytkowych kościółków i odbyliśmy spacer po przypałacowym parku w Świerklańcu. Po pałacu nie pozostało śladu, ale założenia parkowe ostały się zębom czasu i cieszą oczy zwiedzających. Zabytkowa fontanna oczyszczała powietrze rozpylaną wodą, a w stawie odbijał się dorodny drzewostan. Tylko Pałac Kawalera ma się dobrze i stale przyjmuje gości.

Najważniejszym punktem programu była jedyna w Polsce Zabytkowa Kopalnia Srebra. Ubrano nas w gustowne nakrycia głowy i górniczym wyciągiem szybowym zjechaliśmy do tajemniczych podziemi na głębokość 40 m, powstałych podczas eksploatacji rud srebra, ołowiu i cynku już
w XVI w. Nasz kopalniany guru opowiadał rzeczy tajemne, a obecność Skarbka potwierdzała jego słowa. W wyrobiskach komorowych i korytarzach oglądaliśmy stanowiska pracy gwarków, ich narzędzia, sposoby zabezpieczeń. Potem jeszcze przepłynięcie łodziami odwadniającym kopalnię chodnikiem, o długości 270 m. Wszędzie można było podziwiać resztki zalegającej srebrnej galeny, wapienne nacieki oraz podziemne zbiorniki wodne. Po wyjeździe na powierzchnię jeszcze rzut oka na eksponaty Muzeum Górnictwa oraz urządzenia górnicze w Skansenie Maszyn Parowych, bo to właśnie tu była zamontowana pierwsza maszyna parowa do odwadniania kopalni.

 

Na koniec coś dla ducha – odwiedzamy Sanktuarium MB Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach. Wspaniała bazylika swym ogromem i złotą polichromią oczarowała wszystkich. Pokłoniliśmy się Śląskiej Madonnie widniejącej na niewielkim obrazie w ołtarzu głównym, zerknęliśmy na zbiory w Muzeum, a na krótką pielgrzymkę piekarską kalwarią – deszcz nam nie pozwolił.

 

Potem jeszcze deszczowy spacer w „Dolomitach” i smutek, że to już koniec. Jeszcze tylko podziękowania, upominki i moc całusów.

 

Z wpisu do kroniki - wg Ewy Polańskiej

 

Taki mieliśmy program Spotkania:

Krajoznawcze Spotkania Rodzinne - Program Spotkania XI

Zobacz zdjęcia ze Spotkania - Tarnowskie Góry - część 1

 

Zobacz zdjęcia ze Spotkania - Kopalnia Srebra - część 2

 

Zobacz zdjęcia ze Spotkania - Skansen Maszyn Parowych - część 3

 

Zobacz zdjęcia ze Spotkania - Radiostacja Gliwicka - część 4

 

Zobacz zdjęcia ze Spotkania - Szałsza - część 5

 

Zobacz zdjęcia ze Spotkania - Stare Tarnowice - część 6

 

Zobacz zdjęcia ze Spotkania - Świerklaniec - część 7

 

Zobacz zdjęcia ze Spotkania - Piekary Śląskie - część 8